hadhaz.hu

  Keresés az oldalon
-
main


Szívünk csücske, a szőlő és a bor

2013.03.26.

A bor és a szőlő mindig is meghatározó jelentőségű volt az emberek életében. A kezdetek pontos időpontja nem ismert, de talán nem is fontos. Gyakran érezzük ugyanis, hogy a szőlőt és az embert mintha egyszerre teremtette volna a Jóisten. Magyar eleink életében is vélhetően már több ezer éve meghatározó jelentőségű a szőlő és a bor egyaránt.

Az első bizonyítható emlékek a kazár-magyar együttélés időszakából származnak a Kaukázus vidékéről. A legtöbb történelmi borvidékünk első szőlőhöz kötődő emlékei is a magyar államiság első évszázadaiból származnak.

Hajdúhadház környékén nem tudjuk biztosan, hogy mikor jelentek meg az első szőlőtőkék, azt azonban biztosan kijelenthetjük, hogy a hajdúk letelepítését követően a térség szőlő- és bortermelése új lendületet nyert. A szőlő munkát, megélhetést és esetenként boldog pillanatokat adott hajdú őseinknek. A szőlőtermesztés és a borkészítés ugyanis meglehetősen munkaigényes tevékenység. Az volt régen és az napjainkban is. Régen is volt, aki szerette és szívesen végezte ezt a nemes foglalatosságot, s biztosan voltak már akkor is olyan atyafiak, akik szeretete és rajongása csak a bor fogyasztására korlátozódott. No de ez így életszerű, így természetes.

Az azonban óriási probléma napjainkban, hogy a szőlő, mint munkaigényesebb növény termesztése szinte csak hobbi jelleggel van jelen Hajdúhadházon. Vannak lelkes szőlő- és borbarátok, akik rajongva szeretik a szőlőt, s történjen bármi, művelik, s a termésből évről évre derék magyar gazda módjára bort is készítenek. De e borbarátok száma kevés, még ha bővülni is kezdett az utóbbi években; s a művelt, gondozott szőlőterületek nagysága is szégyenteljesen eltörpül a régi szép idők állapotjához képest.
Hajdúhadház évi bortermelése 1850-ben 3500 hektoliter volt. Ezzel a mennyiséggel Hadház a második legjelentősebb szőlőtermő település volt a hajdúvárosok között.

Valljuk be őszintén, van hová visszakapaszkodnunk. A visszakapaszkodás azonban nem egyszerű, ugyanis a rendszerváltás időszakában és az uniós csatlakozáskor városunk nem mozdult, nem jelzett, nem kezdeményezett. Most, amikor az uniós szabályozás jelenleg nagyjából kizárja a térségünkben történő hivatalos szőlőtelepítést, akkor valóban nehéz helyzetről beszélhetünk.
De a szőlő és a bor elkötelezett szerelmesei hiszem, hogy nem adják fel. Szőlő és bor volt, van és reményeink szerint lesz is Hajdúhadházon!


Csáfordi Dénes

 
     
     
   
   
 
 
Regisztrált felhasználó

 
nick:  
jelszó:  
       
Hozzászólás

 
 
       
   
       
(A hozzászóláshoz minden esetben meg kell adni a belépési nevet (nick) és a jelszót!)
 

 
   
 

Még nincsenek hozzászólások ehhez a témához!

 

 

-
Hadházi farkasok
-

-
  Galéria

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

-

  AJÁNLÓ

Hajdúhadház Város Önkormányzata 2014. március 1-én, szombaton 18:00 órai kezdettel szervezi meg a 2. Városházi Borestet. Belépőjegy 2000 Ft-os áron a Csokonai Művelődési Házban és a Földi János Könyvtárban kapható.
Bővebben

2014. február 22-én, szombaton 18:00 órától Hadházi Farkasok - MEAFC2 felnőtt, férfi NB II-es kosárlabda mérkőzés lesz a Földi Iskola tornatermében.
Bővebben

A KDNP hajdúhadházi szervezete 2014. február 22-én este 18:00 órai kezdettel bált szervez a Városháza épületének dísztermében.
Bővebben

2014. február 8-án, szombaton 18:00 órától Hadházi Farkasok - Gyula felnőtt férfi NB II-es kosárlabda mérkőzés kezdődik a Földi Iskola tornatermében.
Bővebben

2014. február 7-én, pénteken 14 órakor kezdődik a 100 éve született É. Kiss Sándorról, Hajdúhadház díszpolgáráról szóló megemlékezés a Földi János Könyvtárban.
Bővebben

-
-